Galatasaray’ı QVT’i mi Yönetiyor?

Galatasaray’ı QVT’i mi Yönetiyor?
06 Temmuz 2011 Çarşamba 16:28

Mali Genel Kurul öncesi yönetim yeni dönem için borçlanma yetkisi talebinde bulunuyor.

Galatasaray’da, 9 Temmuz’da yapılacak Mali Genel Kurul öncesi yönetim yeni dönem için borçlanma yetkisi talebinde bulunuyor.

Galatasaray Yönetimi, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar Anonim Şirketi’nin sermaye piyasasında işlem gören hisse senetlerinin ilgili mevzuat çerçevesinde satın alınması veya çoğunluk hissesi muhafaza edilmek kayıt ve koşuluyla satılması, rehnedilmesi, teminat gösterilmesi, hisseler üzerinde intifa hakkı kurulmasıyla ilgili Mali Genel Kurulda yetki talebinde bulunacak.

2006 öncesi AIG hisselerinin Dolar bazında %25 kârla QVT’ye satıldığı biliniyor.O  dönemde Galatasaray yönetimi, hisseleri AIG’den satın almak istiyor, fakat AIG yönetimi hisseleri QVT’ye satıyor. Aynı dönemde Sinan Kalpakçıoğlu kulüpte Genel Sekreter, Refik Arkan ise, yönetim kurulunda Mali İşlerden Sorumlu Yönetici olarak görev yapmaktadırlar. QVT hisseleri o dönemde 65 TL’den satın alıp, 2010 yılında 159 TL’ye Galatasaray Kulübüne geri satıyor. İşin ilginç yanı söz konusu dönemde hisse alım-satımlarıyla ilgili olarak başrolde olan Refik Arkan’ın şu an yönetici olarak görev yapması, söz konusu dönemin Genel Sekreteri olan Sinan Kalpakçıoğlu’nun da, CEO olarak Galatasaray şirketlerinden birinin başına getirilmesinin düşünülmesi.

Özhan Canaydın yönetiminden itibaren, Adnan Polat yönetimiyle devam eden süreçte kulübün ekonomik bağımsızlığı için bu kadar mücadele ettikten sonra şu an varılacak noktayı ve kulübün mali kaderini 9 Temmuz’daki Olağanüstü Mali Genel Kurul belirleyecek.

Refik Arkan Kimdir?


Galatasaray Lisesi’ndeki kısa eğitiminin ardından öğrenimini Atatürk Lisesi'nde tamamlayarak, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olan Refik Arkan, aynı yıl açılan sınavı kazanarak Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı görevinde bulunmuştur.

1985-1986 yıllarında yurt dışında görev aldı. 1986 yılında Baş Hesap Uzmanı iken istifa ederek özel sektörde bir şirketler grubunun Genel Koordinatörlük görevini üstlendi. İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın kuruluşunda genel sekreter olarak yer alan Arkan, 1990 yılından itibaren Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Refik Arkan,Galatasaray Kulübünde Divan Kurulu’nun kaldırılmasını isteyen yönetici olarak bilinmektedir. Bununla beraber, Galatasaray’la ilgili çeşitli tasarrufları olduğu bilenen Ottoman Found’un kuruluş merkezi Refik Arkan’ın Mecidiyeköy’deki şirketiyle aynı adrestedir.

Ottoman Found nedir?

Riva’da Galatasaray’a ait olan araziye komşu bulunan ve 900.000 m2 yüzölçümüne sahip, Ünal Aysal’ın da ortağı olduğu bilinen yatırım fonudur.

Sinan Kalpakçıoğlu Kimdir?

Sinan Kalpakçıoğlu 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İdari bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1984-1993 yılları arasında Arthur Andersen & Co.’da çeşitli kademelerde görev almıştır. 1996-2007 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü’nde Genel Sekreterlik ve Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyelikleri’nde bulunmuştur. Daha sonra, Galatasaray Kulübü aleyhine birçok dava açan QVT fonunun Genel Müdürü olarak çalışmıştır. Ottoman Found şirket ortağı olarak bilinmektedir. Halen Refik Arkan’a ait olan Mali Müşavirlik şirketinde ortak sıfatıyla görev yapmaktadır. Son dönemde de, mevcut yönetim tarafından CEO olarak Galatasaray şirketlerinden birinin başına geçirilmesi düşünülmektedir.

Haber Etiketleri : Galatasaray  QVT  AIG

MOBİL'DE KükreyenAslan

En güncel galatasaray haberleri, son dakika
gelişmeleri ve en iyi spor yazarları QR Kod
okuyucu ile hemen cebinde!


Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekmektedir.
Üye değilseniz hemen olun!