Fener Ağlama
0 Aslan Tıkladı
FENER AĞLAMA

Şike Teşvik Meseleleri - 2

Şike Teşvik Meseleleri - 2
23 Ocak 2012, Pazartesi 15:59

Şike ve Teşvik Soruşturması patlayalı 215 gün oldu.

Bilgi kirliliği, manipülasyon, yalan, iftira…

Neler yaşandı?
Medyaya nasıl yansıdı?
Gün be gün başlıklarla biraraya topladık.

İşte Karşınızda...

ŞİKE TEŞVİK MESELELERİ…

04.07.2011
Futbol dünyası dün sabah sarsıldı. Başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere 49 kişi şike iddiasıyla soruşturulmak üzere gözaltına alındı. Emniyetin sekiz aydır çalıştığı operasyon için, Futbol Federasyonu seçimlerini beklediği öğrenildi.
Fenerbahçe, Sivasspor, Trabzonspor, Beşiktaş ve Giresunspor kulüplerinde de operasyon kapsamında arama yapıldı. Şike yapılanmasını yöneticilerinin ise Olgun Peker ve Aziz Yıldırım olduğu iddia ediliyor.
Öte yandan yapılan çalışmalarda Trabzonspor’un da şike için girişimlerde bulundu ancak bunu başaramadığı ortaya çıktı. 
Türkiye Kupası da takip altında İncelemeler sırasında Beşiktaş’ın da Türkiye Kupası’nda oynadığı maçlar mercek altına alındı. Siyah-Beyazlıların şike yapmış olabileceği iddia ediliyor.

Futbol Hayatımıza Katılanlar
Mehmet Berk:
Futbolda şike soruşturmasını yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı.
6222 Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa: Şike ve Teşvik için 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilir.
TFF Disiplin Talimatı 58. madde: Şike ve teşvik primine karıştığı kanıtlanan kulüpler küme düşürülür ve gerekirse ilaveten puan silme cezası verilir.
Mehmet Baransu: Polis takibi, fiziki takip tunanakları ve savcılık dosyasındaki bilgileri paylaşan Taraf Gazetesi yazarı.
Tape: Takip edilen şüphelilerin aralarındaki telefon görüşmelerinin yazıli hale getirilmiş şekli.
Faik Işık: Aziz Yıldırım'ın TV şovmenlerine rakip performanslı avukatı.
Pierre Cornu: UEFA'nın Türkiye'ye gönderdiği müfettiş. 48 saat içinde yazdığı raporla Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmasına engel oldu.

05.07.2011
. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında adliyeye sevkedilen 22 kişinin sorgusu tamamlandı. Futbolcu Mehmet Yıldız, Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş ve Halil Köntek serbest bırakıldı.

. Şike soruşturmasının merkezinde yer alan Fenerbahçe'de, teknik patron Kocaman sessizliğini bozdu. Bahsi geçen maçlardan bazı anlara dikkat çeken Kocaman, 'alnımızın akıyla şampiyon olduk, Şampiyonluk alınırsa kursaklarında kalır' dedi.

. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA)'nden yapılan açıklamada ,soruşturma sürmesi halinde bile Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılabileceği belirtildi.

. UEFA basın bürosu sözcüsü, Türkiye’de soruşturmanın sürdüğünü, "ortamın çok karışık olduğunu" vurgularken, "UEFA olarak geleceğe yönelik herhangi bir spekülasyonda bulunmak istemiyoruz. Ancak, bizim için hukukun temel kurallarından olan suçsuzluk karinesi esastır. Tersi ispatlanana kadar insanların masum olduğu ilkesi bir evrensel hukuk kuralı. O nedenle soruşturma sürüyor olsa da Fenerbahçe yasal hakkı doğrultusunda, TFF'nin vereceği karara göre, Şampiyonlar Ligi’ne katılabilecek. UEFA’nın Fenerbahçe’nin maçlarını askıya aldığı veya alacağı gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

. Aydınlar ve TFF başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ ile Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Berk ile yaklaşık 45 dakika görüştü. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, adliye çıkışında yaptığı açıklamada soruşturmanın bitmesinin çok uzun süreceğini belirterek, “Dolayısıyla biz delillere göre hareket etmek zorundayız” dedi.
Aydınlar, Emniyet Müdürü ile de görüştükten sonra: “Biliyorsunuz Türk futbolu zorlu bir süreçten geçiyor. Soruşturmayla ilgili olarak emniyet müdürüyle görüşerek bilgi alışverişinde bulunduk. Şu an söyleyeceklerim bu kadar. Tahkikat sonlandıktan sonra bir değerlendirme yapacağız. Kendi içimizde sürekli irtibat halindeyiz. Bir çalışma yürütüyoruz. Esas olan buradaki soruşturmanın sona ermesidir. Pazartesi günü de yönetim kurulu toplantımız var, orada konuyu tekrar değerlendireceğiz. Sonra kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağız.”

. Fenerbahçe prestijin yanı sıra yayından 28.4 milyon, başarı puanından 21 milyon, 1.'likten 15 milyon TL kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Ayrıca Devler Ligi'ne katılamazsa en az 15 milyon uçacak. Bank Asya'da sınır 3 olduğu için 8 yabancı da yollanacak.

. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'dan şike ve teşvik soruşturması ile ilgili açıklama geldi: Fenerbahçe'nin hassasiyetini göz önünde tutarak kulübün tüm mecralarında konu ile ilgili yayın yapılmayacak.

06.07.2011
. Aydınlar şike soruşturmasıyla ilgili olaral Özel Yetkili Savcı Mehmet Berk'ten şok edici bilgiler aldı. Savcılık, "Biz Fenerbahçe'nin takibe aldığımız son 5 maçının sonuçlarıın önceden biliyorduk. Uzun süredir bu işin peşindeyiz. Deliller oldukça sağlam.Gözaltına aldığımız kişilerin önüne belge koyuyoruz, kimse inkar edemiyor" bilgisini verdi. Savcılıktan çıktıktan sonra Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir ve Asbaşkan Ali Koç’la İstinye’deki TFF binasında bir araya gelen Aydınlar, Sarı-Lacivertli yöneticilerin olayın kulübü bağlamayacağı ve Fenerbahçe’ye ceza verilemeyeceğini söylemesi üzerine “Sizin söylediklerinizle benim savcılık ve emniyette yaptığım görüşmelerde aldığım bilgiler çok farklı. Hak, hukuk, adalet var” şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında mahkemeye sevkedilen 18 kişiden 7'si tutuklandı. Şüphelilerden Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Olgun Peker, Haldun Şenman, Talat Emre Koçak, Coşkun Çalık, Hakan Karaahmet ve mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi.

07.07.2011
. Cüneyt Tanman, “Aykut Kocaman çok değer verdiğim ve sevdiğim bir insan. Benimle ilgili sözleri mutluluk verici; ancak bu davada maç izleyerek karar vermek söz konusu olamaz” dedi.

. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay'ın sözleşmesinin, "oyuncunun içinde bulunduğu durum itibarıyla tek taraflı feshedildiği bildirildi.

. Futbolda şike soruşturması kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, avukatı aracığıyla HSYK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve TBMM'ye şikayet dilekçesi gönderdi.

08.07.2011
. Şike soruşturmasında bugün saat 08.30'da adliyeye sevk edilecek olan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, anjiyo olmak için gittiği İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nde yakın çevresine, "Gördüğüm kadarıyla ihale benim üzerime kaldı, ama konuşursam herkes yanar" dedi.

. Aziz Yıldırım'ın İstanbul Adliyesinden çıkarılması sırasında yoğun güvenlik önlemi alındığı, Fenerbahçeli taraftarların da slogan attığı gözlendi. Bu arada Ali Koç da Adliye önündeki bir kafeye geldi. Bu sırada orada bekleyen Fenerbahçeli taraftarlar ile Ali Koç'u görüntülemeye çalışan basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Taraftarların bir kısmı Lig TV muhabiri Serhat Canoruç'u darbetti.

09.07.2011
. Aziz Yıldırım'ın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'na dün verdiği ifadenin bir bölümü, sarı-lacivertli kulübün internet sitesi aracılığıyla duyuruldu.
"Fenerbahçe ve Fenerbahçe camiasını çok sevdiğimi söylüyorum. Son sözümün de tüm Fenerbahçelilerin söylediği gibi 'Darağacında olsam da son sözüm Fenerbahçe' olacaktır.”

. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, asbaşkan Şekip Mosturoğlu'nun Eskişehir-Trabzon maçında kulüpten teşvik için para gittiği yönündeki söylemlerine "İfade verirken şaşırmıştır" dedi.

. Nihat Özdemir, sadece Fenerbahçe Kulübü olarak değil Türk futbolu adına son derece önemli bir sürecin yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Bir kısım medya tarafından Fenerbahçe'ye karşı içler acısı bir infaz ve linç kampanyası sürdürülüyor. Yürütülmekte olan adli bir soruşturma kapsamında Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım gözaltında, asbaşkanlarımız Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu ile kulübümüzün mali işler müdürü Sayın Tamer Yelkovan ve altyapı sorumlumuz Cemil Turan’ın tutuklu olarak yargılanmalarına hükmedilmiştir."

10.07.2011
. Futbolda şike soruşturması kapsamında, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım tutuklandı.

. Yaşanan gelişmeleri protesto etmek ve takıma destek olmak için Bağdat Caddesi’nde toplanan yaklaşık 15 bin Fenerbahçe taraftarı, "Aziz Başkan oley", "Bu sevda bitmez, gönüllerde darağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe" ve "Hükümet istifa" şeklinde sloganlar atarak Şükrü Saraçoğlu Stadı’na doğru yürüdü, Bağdat Caddesi'nde başlayan yürüyüş boyunca herhangi bir engel ile karşılanmayan taraftarlar, köprüye giden yolu trafiğe kapatarak, yürüyüşlerini sürdürdü. Boğaziçi Köprüsü'ne doğru hareket eden sarı-lacivertli taraftarlara, polis biber gazı ile müdahale etti.

. Trabzon'da da bir grup Trabzonspor taraftarı, soruşturma kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'nin şikeye karıştığını öne sürerek, şampiyonluğun kendilerine verilmesi amacıyla yürüyüş yaptı.

. Başbakan Erdoğan, “Burada aslolan şey gerçek kişilerle tüzel kişiler noktasındaki değerlendirmelerdir. Bunun hassasiyeti bana göre çok daha büyük önem arz eder, diye düşünüyorum” dedi.

. Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) Başkanı Joseph Blatter, birçok ülkede dava konusu olan şikeli maç ve bahislere karışan oyuncu, antrenör ve hakemlerin ömür boyu men edilecekleri uyarısında bulundu.

11.07.2011
. Şike operasyonunda ikinci yarı. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, eski Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, eski Federasyon yöneticisi Levent Kızıl, futbolcu Serdar Kulbilge dahil 22 kişi gözaltına alındı.

. TFF ile Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüpleri arasındaki toplantının ardından Kulüpler Birliği Vakfı adına açıklamayı en yaşlı üye sıfatıyla Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav: 'Son kararı federasyon verecektir' açıklamasını yaptı.

. TFF Başkanı Mehmet Aydınlar, şike soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aydınlar, “Federasyonun elinde belge yok, bu nedenle herhangi bir soruşturma başlatılmadı. Soruşturma iddianameden sonra başlatılacaktır. Alacağımız karar tüm kesimleri mutlu etmeyecektir. Biz en doğru kararı almaya çalışacağız. Tüm kamuoyunun desteğini istiyoruz. UEFA ve FIFA’yla birlikte çalışacağız. Lig planlandığı şekilde devam edecektir. Süper Kupa finali Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında yapılacaktır. Elimizde bilgi-belge olmadan karar vermemiz doğru değil, iddianameyi bekleyeceğiz."

12.07.2011
. Galatasaray resmi internet sitesinden "Bu ateş üfleyerek sönmez, çözüm zamana yayılmaz" başlıklı açıklama yayınlandı.

. TFF, Galatasaray'ın yaptığı açıklamaya "Galatasaray'a fırsatçılık yakışmaz" şeklinde yanıt verdi.

. Eski TFF Başkanı Mahmut Özgener ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

. UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Avrupa Kupaları için verdiği listeyi onayladığını açıkladı. Ancak kulüplerin şike yaptıkları tespit edilirse ihraç edilecekleri de belirtildi.

13.07.2011
. "ultrAslan" internet sitesinden, "Sustuysak bir yere kadar" başlığıyla yapılan açıklamada TFF'yi eleştirip, kulüp başkanı Ünal Aysal’a dünkü açıklamalarından dolayı destek verdi.

. Beşiktaş’ın önde gelen taraftar grubu "Çarşı"nın açıklamasında, bu olayda ismi geçen Beşiktaşlıların kendileri için masum olduğu belirtilerek, "Onlara ön yargı ile bakmayacağız. Ancak diğerlerinin yaptığı gibi arkalarından peşi sıra gitmeyi de reddetmeliyiz" "Arının… Temizlenin... Masumiyetinizi sadece yargıya değil bizlere de kanıtlayın. Sizi kucaklayalım. Coşkuyla gücünüze güç katalım. Ama siz de arınıncaya, temizleninceye ve masumiyetinizi kanıtlayıncaya kadar Beşiktaş’la aranıza mesafe koyun. Beşiktaş’a yapılacak en büyük iyilik budur." denildi.

. Fenerbahçeli taraftarların internetteki buluşma adresi "Antu": "Ali Dürüst TFF açıklamasının altına imzasını atarken, siz Ünal Aysal, bugün futbol ailesi tek yürek olmuşken, bu garip açıklamayı yaptınız. Yarın aynı şey Galatasaray’ın başına gelirse ne yapacaksınız? Bugün bize yarın size".

. Trabzonsporlu taraftar grupları, 3 Temmuz tarihini futbolda milat olarak görmek istediklerini, artık eskisi gibi "İstanbul kulüpleri ve diğerleri" diye sınıf ayrımına tutulmak istemediklerini bildirdi.

14.07.2011
. Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, dün kulüp resmi internet sitesinde yaptığı açıklamaya gelen tepkilerle ilgili olarak değerlendirmede bulundu: "TFF, yargı kararını beklemeden kendi kararlarını alacaklarını söylerken arkalarında olacağımız şeklinde imza attık ancak son açıklamalarda iddianame gelinceye kadar herhangi bir tasarrufta bulunmayacaklarını söylenmesi, bizim için büyük sürpriz olmuştur. Sorunları şimdiden gördüğümüz için uyarıyoruz."

. Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Serdal Adalı, Beşiktaş Teknik Dİrektörü Tayfur Havutçu, kulübün Futbol A Takımı Güvenlik Müdürü Ahmet Ateş ve futbolcular İbrahim Akın ile İskender Alın tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Adliye önünde bekleyen bazı Beşiktaş taraftarları, "Aşkımız renklere, sizlere değil" şeklinde slogan attı.

. Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı ve Teknik Direktör Tayfur Havutçu'nun Türkiye Kupası Final maçı öncesi transfer teklifi yaptıkları iddiasıyla tutuklanmaları üzerine Beşiktaş Yönetimi bu sene kazandıkları Türkiye Kupası'nı iade etme kararı aldı.

. TFF Başkanı Aydınlar, ‘Futbolda şike soruşturmasını’ yürüten savcı Mehmet Berk ile görüştü. "Savcı beyden soruşturmanın gidişatı hakkında bilgi aldım. Bize belge verip veremeyeceğini sordum. Şu an soruşturmanın gizliliği açısından henüz bize belge veremeyeceklerini söyledi. Soruşturma tamamlandıktan sonra bize delil ve belgeleri bizimle paylaşabileceklerini ifade ettiler. Aldığımız kararları revize edebiliriz. Bu kararlar kanun değil, Allahın emri de değil. En doğru kararı vermeye çalışıyoruz.Ligin ertelenmesi söz konusu değil."

. Şike soruşturmasında ilk itiraflar İstanbul BB'li İbrahim Akın ile İskender Alın'dan geldi. İki topçunun suçlamaları kabul ettiği, Serdal Adalı'nın Akın'a 150 bin dolarlık at hediye ettiği iddia edildi.

15.07.2011
. Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Serdal Adalı, kulüpteki görevlerinden istifa etti.

16.07.2011
. Beşiktaş'ın 'aklanana kadar' Türkiye Kupası'nı Futbol Federasyonu'na iade etme kararını almasından sonra gözler F.Bahçe Kulübü'ne çevrilmişti. Ancak F.Bahçe yönetiminin, şampiyonluk kupasını iade etme gibi bir girişimlerinin olmayacağı öğrenildi.

. 'İbrahim Akın'a verdiği 'Şike parasılı al, kurban kesersin' tavsiyesiyle gündeme gelen Erzurumlu imam Ahmet Kangı polise ifade verdi: İbrahim beni ara sıra arar dini konularda sorular sorardı. Söylediği parayı ben transfer ücreti sandım, al dedim.

17.07.2011
. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fenerbahçe Spor Kulübü'nden kongre üyeliğinin ihracı için 250 imza toplandı.

18.07.2011
. Şike soruşturmasında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Mersin İdman Yurdu'nun küme düşeceği belirtiliyor. Aziz Yıldırım için 87 yıl hapis talep edilecek. Şekip Mosturoğlu Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istiyor.

19.07.2011
. TFF şike soruşturması ile ilgili ilk defa karar aldı. Lütfi Arıboğan: "Süper Kupa maçı ertelendi. Kupa maçı ileri bir tarihe ertelendi tarihi belli değil. Savcılıktan iddialarla ilgili belgeler yarından itibaren elimize gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden Bank Asya 1. Lig'in ve Süper Lig'in ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili karar daha sonra verilecek." "UEFA, dün yapılan görüşmede takvimde değişiklik yapılmayacağını bize bildirmiştir. Şu an için daha önceden UEFA'ya bildirilen takımlar Avrupa kupalarına gidecek. Planda bir değişiklik yok."

. Şike soruşturması kapsamında savcılıkta verdiği ifadede suçunu kabul ettiği haberleri basında çıkan İbrahim Akın, savcının yaptığı psikolojik baskı nedeniyle suçunu itiraf ettiğini belirtti.

. Fenerbahçe'den yapılan açıklamada 'Türkiye Futbol Federasyonu'nun derhal karar almaya sevke çalışılması manidar. Bu noktada serinkanlılığı kaybetmeden, değerlendirmelerin yasal sürece saygılı bir şekilde yapılması gerekir" denildi.

. Türkiye'yi sarsan şike soruşturmasında şike yapmak ve silahlı örgüt kurmak iddiasıyla tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatı Faik Işık, çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Savcı, ‘19 maçta şike var’ diyor. Savcı bunu dedikten sonra o zaman yargılamaya gerek yok.” “Hakimler ve savcılar, büyük kulüplerin kongre üyesi oluyorlar. Peki para vererek mi üye olmuşlar, yoksa bulundukları mevkiler dolayısıyla mı üye olmuşlar?” “Her maça 50 ya da 100 bilet isteyen hakim ve savcılar, bu sistemin dışında mıdırlar? Ya bedavadan alınan bu 50-100 kadar biletin hesapları yarın ortaya çıkarsa.”

20.07.2011
. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmaya ilişkin 4 klasör belge TFF'ye gönderildi.

. Mehmet Ali Aydınlar, TFF'ye gelen belgelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Liglerin başlayacağı tarihin hafta sonu yada hafta başı açıklanacağını söyleyen Aydınlar "Biz görevde olduğumuz sürece ligler Ağustos sonundan önce başlamayacak" dedi.

. Avukatı Faik Işık aracılığıyla sarı lacivertli camiaya mesaj gönderen Yıldırım, 'Hukuki süreçte aklanana kadar ve sağlığım müsaade ettiği sürece Fenerbahçe'nin başında kalacağım' dedi.

. 'Fenerbahçe Ruhu Seni Çağırıyor'. Fenerbahçe Kulübü, bir taraftar derneği üyesinin taraftara seslenişini içeren yazıyı, resmi internet sitesinde yayınlayarak, yarınki Shakhtar Donetsk maçı öncesi taraftarına duygusal bir çağrı yaptı.

21.07.2011
. Fenerbahçe ile Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımları arasında yapılan hazırlık karşılaşması taraftarların sahaya girmesi nedeniyle yarıda kaldı.

. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım dışarı çıkınca başkanlığı bırakacak. Aziz Yıldırım, Metris Cezaevi'nden sarı-lacivertli camiya yönelik olarak gönderdiği mektupta, "Kurguladıkları bir senaryo ile bugün beni hayatımın en büyük sevdası Fenerbahçe'den kopardılar" dedi.

. FIFA Güvenlik Komitesi Başkanı Chris Eaton, "Biz de Türkiye'de bazı bağlantılar tespit ettik. Bilgileri, kesinleştirdikten sonra 3 hafta içinde Türk yetkililerle paylaşacağım. Bu konuda TFF ve Türk polisi ile çalışmak istiyorum. Hatta polise ilgi çekecek bilgiler verdim" dedi.

22.07.2011
. Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz yıldırım'ın da bulunduğu şike soruşturmasında tutuklanan 22 kişinin yaptığı tutukluluk itirazı mahkeme tarafından reddedildi.

. Şike soruşturmasında top artık Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu'nda... Savcılık tarafından TFF'ye toplam 30 klasör gönderilecek. Bunun 26'sı önceki gün ulaştı. Şike yapmakla suçlanan kişilerin savunmasına başvurup vurmayacağı merak konusu.

. Türkiye Spor Yazarları Derneği, dün oynanan Fenerbahçe - Shakhtar Donetsk maçında taraftarların basın mensuplarına yaptığı saldırıyla ilgili bir açıklama yayınladı: "Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadında oynanan Fenerbahçe-Shakhtar Donetsk hazırlık maçı sırasında yaşanan olaylar artık üzüntü verici olmanın da ötesine geçmiştir."

23.07.2011
. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, rahatsızlanarak getirildiği Şişli Etfal Hastanesi'nden açıklamalarda bulundu: Yargılama sonucunda şahsım ve armadaşlarımın aklanacağına inancım tam. Verilmeyecek tek hesabımız yok. Dışarı çıksam suçsuzluğumu ispatlarım.

. Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda Başkanvekili Nihat Özdemir 'Fenerbahçe bir günde kurulmadı, bir günde de yıkılmaz' derken duygusal anlar yaşandı, gözyaşları döküldü. Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, 'Hiçbir tarikat, İslam örgütü zemininde bir yapılanma bu kulübün içinde yapamaz'' diye konuştu.

24.07.2011
. Yıldırım'a 90 yıl ceza fazla olur. Şike soruşturması sonunda gelebilecek hapis cezaları korkutuyor. Ancak sportif cezalar çok net şike varsa küme düşürmeme diye bir seçenek yok.

25.07.2011
. Süper Lig ertelendi. Spor Toto Süper Lig’de sezonun 9 Eylül’de, Bank Asya 1. Lig’de ise sezonun 10 Eylül’de başlayacak.

26.07.2011
. Şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Tayfur Havutçu, Serdal Adalı ve Ahmet Ateş'in tutukluluk hallerine yönelik itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener de yurt dışına çıkamayacak.

. Beşiktaş Kulübü, Tayfur Havutçu'nun tutukluluk halinin devam etmesi üzerine teknik direktör arayışlarına başladı.

27.07.2011
. TFF ile Süper Lig ve 1. Lig yöneticilerinin katıldığı toplantıda, şike soruşturmasının ardından liglerden düşürülmesi planlanan ekipler için alternatif formül arayışı vardı.
20 günlük çalışma sonucunda ortaya çıkan formüller ise şöyle: 

1. Bütün kulüplerin onayı olursa, şike ile ilgili talimat değiştirilecek.

2. Küme düşme kalkacak, PFDK ve Tahkim’in alacağı karar ölçüsünde kulüplerin puanı silinecek. 

3. F.Bahçe kesin, Beşiktaş ile Trabzon büyük ihtimalle bu sezon Avrupa Kupaları’na katılamayacak veya geri çekilecek. 
4. Geçen sezonun kupaları iade edilecek.

UEFA’nın bu eylem planına bakış açısı da şöyle: “Cezaya müdahale etmeyiz. Şike muhatabı kulüpler Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi’ne yollanmaz veya geri çekilirse bir sıkıntı olmaz.”

. Shakhtar Donetsk ile oynadığı hazırlık maçında, seyircilerin maç sürerken sahaya inmesi sebebiyle Fenerbahçe Spor Kulübü'ne 2 maç seyircisiz oynama cezası verildi.

. Camia sıkı sıkıya kenetlenmişken, Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı Başkanı'nı Aziz Yılmaz'ın "Aziz Yıldırım'ın heykeli dikilecekmiş. Yıldırım geldiğinden beri şike yaptı, yapıyor" sözleri şok etkisi yarattı.

28.07.2011
. Fenerbahçe, sezon başında Kardemir Karabükspor’dan transfer ettiği Emmanuel Emenike’yi hiçbir resmi maçta oynatmadan Rusya’nın Spartak Moskova takıma sattı. 

. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, şike yapan ve teşvik primi verdiği saptanan takımlara verilen isim hakkı parasını yasal faiziyle birlikte geri alacak.

. Yaklaşık bir haftadır dosyaları inceleyen Etik Kurulu’nun hazırlayacağı rapora göre kendisine bir yol haritası çizecek olan Futbol Federasyonu, ya bazı takımların şike olayına karıştığına kanaat getirecek ve disiplin talimatının kendisine verdiği yetkiyi kullanarak küme düşürme kararı alacak, ya da kendisine iletilen belgelerin herhangi bir işlem yapmaya yeterli olmadığı hükmüne varacak.

. UEFA Başkanı Michel Platini'nin Atina ziyareti ve Başbakan Yorgo Papandreu ile görüşmesinden iki gün sonra Yunanistan'da "şike iddiaları" skandalı çerçevesinde, süper lig'deki iki takım küme düşürüldü. Küme düşürülen iki Yunan takımı da karara itiraz etti. Şike iddialarına adları karışanların telefonları Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından aylarca dinlendi. Dinlenen telefon görüşmelerinde, para, transfer, kadın arkadaş ve doping ilacı karşılığında maçlarda şike yapıldığına dair ciddi delillere rastlanmıştı.

29.07.2011
. Şikede üçüncü dalga. Futbolda şike soruşturması kapsamında, Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı ve İdari Menajer Hasan Çetinkaya, İBB'li oyuncu Can Arat, Ankaragücü kalecisi Senecky,eski hakem Zafer Önder İpek ve tutuklu kaleci Korcan'ın ağabeyi gözaltına alındı.

. Başbakan Erdoğan, gazetecilere bu konuda ilk kez konuştu: "Bir Fenerbahçeli Başbakan olarak kalkıp da, bu süreçte burada Fenerbahçelilik yapamam."

30.07.2011
. İfadesi alınan Ankaragücü oyuncusu Uğur Uçar'ın "6-0 yenildiğimiz maç öncesi şike teklif edildi ancak kabul etmedim" dediği iddia edildi. Soruşturmada Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı, Trabzonspor yöneticisi Nevzat Şakar, Hasan Çetinkaya, İlhan Çelikaya ve İBB'li oyuncu Can Arat savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldılar.

31.07.2011
. Uruguay Milli Takımının kaptanı ve Fenerbahçe'nin başarılı futbolcusu Diego Lugano, gemi batmadan gemiden ayrılmayacağının sinyalini verdi.

01.08.2011
. Aykut Kocaman, hangi yabancıların kalmasını isteyecek? İlk senaryo Aykut Kocaman'ın, Alex'in dışında Stoch ve Niang'ı kadroda tutmak istediği yönünde. Bir diğer senaryo ise Niang'ın yüksek yıllık ücreti nedeniyle gönderilmesi ve Alex-Stoch-Dia üçlüsüyle yola devam edilmesi.

02.08.2011
. Şike soruşturması kapsamında Fenerbahçeli Emre Belözoğlu ve spor yorumcusu Sinan Engin savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldılar.

. Beşiktaş'ta, şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan teknik direktör Tayfur Havutçu dönene kadar teknik direktörlük görevine Portekizli Carlos Carvalhal getirildi.

. CNNTURK'te bir spor programında Oktay Derelioğlu 2000-2001 sezonunda son hafta maçları öncesi Galatasaray maçına çıkacak Trabzonsporlu futbolcular olarak kendilerine Fenerbahçe tarafından teşvik primi teklifinde bulunulduğunu itiraf etti.

03.08.2011
. Aziz abisine lojistik destek vermiş. Teknik takibe takılan telefon görüşmelerinde Sinan Engin'in, Başkan Aziz Yıldırım'a sürekli rakip takımlar hakkında bilgi verdiği anlaşılıyor.

04.08.2011
. Futbolda şike soruşturması kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderilen belgeler, başvuruda bulunan şüpheli avukatları tarafından da incelenecek.

. Şike soruşturması çerçevesinde Galatasaray Kulubü Florya Metin Oktay Tesisleri'nde, kulüp binasında Sportif Koordinatör Bülent Tulun'un evinde eski Galatasaray Başkanı Adnan Polat'ın ofisinde Savcı Mehmet Berk'in talimatıyla arama yapıldı. Galatasaray'dan açıklama: Tulun'un tanıklığına ihtiyaç duyuldu. Gözaltı kararı yok. Arama kararının, Süper Lig’de 2005-2006 sezonunun 34. ve son haftasında Denizli’de oynan ve 1-1 berabere sonuçlanan Denizlispor-Fenerbahçe maçında Galatasaray Spor Kulübünün Denizlispor’a teşvik primi gönderdiği iddiasına ilişkin alındığı öğrenildi.

05.08.2011
. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Aziz Yıldırım'ın avukatlarının başvurusu üzerine, 'Şike Soruşturması' ile ilgili olarak iki müfettiş görevlendirdi.

06.08.2011
. Fenerbahçeli taraftarlar, tutuklu bulunan Başkan Aziz Yıldırım'a destek için yarın Kadıköy'den Metris cezaevi'ne araçlarıyla gidecek.

07.08.2011
. 200 araçlık konvoy Aziz Yıldırım'a destek olmak için Metris Cezaevi'nin önüne geldi.

08.08.2011
. Geçen hafta Galatasaray Kulübü'ne yönelik operasyonda polisin harcamalarla ilgili istediği belgeler polise teslim edildi.

09.08.2011
. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında savcılıkta ifade veren futbol yorumcusu Ercan Saatçi, adliyeden ayrıldı.

. Galatasaray'dan gelen belge diye sunulan klasörü açan polisler, makbuz yerine o dönem G.Saray'da forma giyen Rigobert Song'la yaşanan ödeme krizini anlatan haberlerin bulunduğu gazete kupürleri ve menajeriyle yapılan ödeme yazışmalarıyla karşılaştı.

10.08.2011
. FIFA, 3'ü Bosnalı, 3'ü ise Macaristanlı 6 hakemi şike yaptıkları şuçlamasıyla ömür boyu futboldan men etti.

. Kozmik Oda'da 26 klasör dolusu şike belgesini inceleyen Etik Kurulu sona yaklaştı. TFF Yönetim Kurulu 22 Ağustos Pazartesi günü şikeye adı karışan takımlar ve şahıslarla ilgili cezaları açıklayacak.

. Lüksemburg'un Fransızca yayın yapan RTL radyosu Türkiye'nin EURO 2012'den ihraç edilebilebileceğini iddia etti.

11.08.2011
. Ünlü yorumcu Rıdvan Dilmen, 'Daha düne kadar Aziz Yıldırım'ı 200 metre öteden görünce esas duruşa geçenler şimdi adam cezaevinde diye yapmadığını bırakmıyor' diyerek isyan etti.

. Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı Başkanı Aziz Yılmaz, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden ayrıldı. Aziz Yılmaz: "3 kulüp bu süreçte zanlı. Aziz Yıldırım maskesiyle dolaşanlardan değilim. 50 tane Aziz Yıldırım gelir, 50 tane gider. Fenerbahçe’yi konuşan yok. Aziz Yıldırım konuşuluyor."

12.08.2011
. Futbolda şike operasyonu kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a destek amacıyla Taksim'de düzenlenmesi planlanan gösteriyi provoke edecekleri iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı; valilik ise yürüyüşe izin vermedi.

. Şüpheli' sıfatıyla ifade veren Semih Şentürk'e Ali Kıratlı ile Eskişehir - Trabzonspor maçı öncesi yaptığı telefon görüşmesinde geçen 'mamalanma' kelimesinin ne anlama geldiğinin soruldu.

13.08.2011
. Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına adaylığını açıkladı.

15.08.2011
. TFF Yönetim Kurulu, şike iddialarına yönelik soruşturmada adı geçen şüpheli kişi ve kulüplerle ilgili olarak bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağını, kararın, iddianamenin kabulü sonrası verileceğini açıkladı. M. Ali Aydınlar: "52 kişi disiplin kuruluna sevkedildi. Fikstür normal zamanında çekilecek, lig normal zamanda başlayacak. UEFA’nın kararı takımların sorumluluğunda olan bir şey. Kendini sorunlu görenler şimdiden katılmasın."

. UEFA, şike konusunda federasyonlara ‘sıfır tolerans’ telkininde bulunmasına rağmen TFF’nin karar için ceza hukuku gibi ‘yüzde yüz kesinlik’ arayacağını söylemesi makul bulunmadı ve bir oyalama taktiği olarak yorumlandı.

16.08.2011
. Trabzonspor yönetimi, şike soruşturması konusunda aldığı kararları açıklayan Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yönetimine büyük tepki gösterdi., "Devletin elindeki belgeleri hiçe sayan bir federasyon var" dedi.

. Futbolda şike soruşturması kapsamında hakem Fırat Aydınus ve Hüseyin Göçek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdiler.

17.08.2011
. Şike soruşturmasıyla ilgili federasyonun yaptığı toplantıda 'Beşiktaş'ı kurtardık' diyen Hüsnü Güreli: "Sözlerimin asıl anlamı "Yabancı sayısında Beşiktaş’ı bu dertten kurtardık" şeklindedir."

. Şike soruşturması kapsamında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 'şüpheli' olarak talimatla ifade verecek.

19.08.2011
. TFF'nin liglerle ilgili kararı sonrasında açıklama yapan Galatasaray, "Kendi kangrenli parmağımızı kendimiz kesmezsek, birileri gelir kolumuzu keser." dedi.

. Galatasaray'a yanıt veren Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada "Bizi şikayet etme gibi tarihi yanılgıya düşenleri, Türk futbol tarihimiz affetmeyecek" denildi.

. Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri Ömer Temelli ve Ali Yıldırım ile Galatasaray eski sportif  direktörü Adnan Sezgin, Trabzonspor futbolcusu Serkan Balcı, futbolcu temsilcisi Özkan Doğan, Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı, teknik direktör Hikmet Karaman, Bursasporlu Vederson ve futbolcu Metin Depe İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdiler.

. Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'e, basında yer alan sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle 30 gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

20.08.2011
. Süper Lig'de Play-Off devrimi. TFF'nin üzerinde çalıştığı projeye göre, ligde normal sezonu ilk 4 sırada bitiren takımlar, şampiyonu belirlemek için play-off oynayacak. Son 4 sıradakiler ise, küme düşecek 3 ekibin belirleneceği play-out maçları yapacak.

22.08.2011
. Şike soruşturmasıyla ilgili olarak ilk günden bu yana Futbol Federasyonu ile anlık bilgi paylaşımını sürdüren, ancak Türk medyasında çıkan haberleri de yakından takip eden UEFA, Disiplin Başmüfettişi Pierre Cornu'yu bugün İstanbul'a gönderme kararı aldı.

23.08.2011
. Şike soruşturmasında basına yayın yasağı geldi.

. Spor Toto Süper Lig'deki kulüplerin toplantısının ardından, kulüpler adına açıklama yapan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de play-off sisteminin bu sezondan itibaren başlayacağını söyledi. Demirören ayrıca Rekabet Kurulu tarafından kabul edilmek kaydıyla, yayıncı kuruluş Digitürk'ün mukavelesinin prensip olarak 3 sene daha uzatılması için, kulüpler olarak hep beraber imza attıklarını söyledi.

24.08.2011
. Cumhurbaşkanı Gül
: "Türk futbolu zor bir dönemden geçiyor. TFF, krizi fırsata çevirebilir ve Türk futbolunun ihtiyacı olan yenilenmeyi gerçekleştirebilirse büyük bir hizmet yapmış olur" dedi.

. Şike iddialarıyla ilgili ifade veren Fenerbahçeli Emre Belözoğlu, soruşturmanın sulandırıldığını savundu. Belözoğlu, "Bu insanlar 40 kadına tecavüz etmedi, askere silah çekmedi. Bu muameleyi hak etmediler" dedi.

. Şampiyonlar Ligi'nde yarın yapılacak ve Fenerbahçe'nin de 3. torbadan katılacağı kura çekimleri öncesi UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, “Hiçbir kulüp, kişi veya yetkili hakkında yasal takibatta bulunma konusunda tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

. Fenerbahçe Futbol Takımı'nın 2011-2012 sezonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılamayacağını açıklandı. TFF: "TFF Yönetim Kurulu’nun yapmış olduğu olağanüstü toplantıda gerek Fenerbahçe’nin maruz kalabileceği ağır disiplin yaptırımları gerekse Türkiye Futbol Federasyonunun, yani ülkemizin maruz kalabileceği disiplin yaptırımları göz önünde bulundurularak, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmaktan men edilmesine karar verilmiştir."

. Fenerbahçe Kulübünden gelen "Türk futbolunu ateşe attılar" başlığıyla yapılan açıklamada, "Hukuk tanımaz yaklaşımların sorumluluğu bu kararları alan ve aldırtanların omuzlarındadır" denildi.

. UEFA, Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne Fenerbahçe'nin yerine Trabzonspor'un dahil edilmesine karar verdi.

. Yunanistan’da, şike yaptıkları gerekçesiyle lige eksi puanla başlamaları kararlaştırılan Olympiakos Volu ve Kavala futbol takımları, spordan sorumlu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı profesyonel spor komisyonunun (EEA) kararıyla 4. Lig’e düşürüldü. Olympiakos Volu ve Kavala takımları, şike yaptıkları gerekçesiyle kısa bir süre önce Futbol Federasyonunun (EPO) kararıyla küme düşürülmüş, ancak federasyonun tahkim kurulu tarafından tekrar birinci lige alınmıştı.

25.08.2011
. Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü'nün UEFA Şampiyonlar Ligi'nden men kararının iptal ve yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

. Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir görevinden istifa etti.

. Aziz Yıldırım Kulüpler Birliği Başkanlığı'ndan istifa etti.

. FBTV'ye bağlanarak tepkisini dile getiren Dilmen, "Kendimi bu dakikadan sonra futbolun içerisinden çıkarıyorum" dedi. Rıdvan Dilmen'in yorumculuğu bırakacağı ifade edildi.

. Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, yönetim, taraftar ve futbolcuların isteğiyle Bank Asya 1. Lig'de mücadele etmek istediklerini ve bu konuyu görüşmek üzere yarın Federasyon yetkilileriyle biraraya geleceklerini söyledi.

26.08.2011
. Fenerbahçe'nin anlaştığı Belçikalı ünlü Avukat Louis Dupont, sarı-lacıvertli kulübün Avrupa'ya gönderilmemesinin yanlış olduğunu savunarak, "Büyük bir hata var. Şampiyonlar Ligi'ni oynatmam" dedi

. Futbol Federasyonu yönetimiyle görüşen Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, "Bir alt lige düşürülmek için çalışma başlattık" dedi.

. Diego Lugano'nun transferi konusunda yurt dışından kulüplerle görüşmelere başlandığını borsaya bildiren sarı-lacivertli ekip, 3 milyon euro karşılığında Fransa'nın Paris Saint Germain kulübüyle anlaştı.

. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve eski Fenerbahçeli futbolcu Rıdvan Dilmen ile görüştü.

. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, profesyonel futbolun bir an önce temizlenmesi gerektiğini ve futbolun geleceği için endişeli olduğunu söyledi. Platini "Futbolcuyken Fenerbahçe'de beni severlerdi, şimdi gitsem belki de beni asarlar." dedi.

27.08.2011
. Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden men edilmeleriyle ilgili olarak, 'TFF'nin gereğini yapmasını rica ediyoruz. Avrupa'da yoksak neden Süper Lig'deyiz. Gerekli olan yapılmalıdır. Eğer hala bu konuda yaptırım uygulanmıyorsa bunun adı süründürmedir' dedi.

. TFF, Fenerbahçe'nin Bank Asya 1. Ligde oynama talebinin reddedildiği ve çekilen fikstürlere sadık kalınacağı açıkladı:"Ali Koç ve kulüp avukatları ile yapılan toplantıda, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 2011-2012 sezonunda Bank Asya 1. Lig'de oynatılması talebi dile getirilmiştir. Ancak bugüne kadar,TFF'ye bu konuda kulüp yetkililerince yazılı olarak herhangi bir resmi başvuruda bulunulmamıştır. Ayrıca gerek kulüp yetkilileri gerekse kulüp avukatları, bu konuda herhangi bir yazılı başvurularının söz konusu olamayacağını da belirtmişlerdir. Bu durum karşısında; TFF Yönetim Kurulu, 15 Ağustos tarihinde aldığı karardan ayrılmasını gerektirecek bir durum bulunmadığı sonucuna varmıştır."

. Fenerbahçe Kulüp internet sitesinde "Adalet peşindeyiz ve sonuna kadar takipçisi olacağız!" başlıklı bildiri yayınladı. Bildiride Masumiyet karinesi ile savunma hakkına uyulmaması Türkiye'ye 2. sınıf ülke muamelesidir" denildi.

. Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun bugün gerçekleştirdiği basın toplantısının ardından açıklama yapan Asbaşkan Ali Koç, TFF'nin bu süreçte dik duramadığını ve Fenerbahçe'nin hakkını koruyamadığını söyledi. Ali Koç, "Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Bank Asya 1. Lig'e düşürülme talebi olmamıştır ve olmayacaktır. TFF, UEFA'nın baskı ve şantajları karşısında dik duramamış ve Fenerbahçe'yi men etmiştir. Biz TFF'ye doğru olanın, Bank Asya'ya düşürülme olduğunu söylemişizdir" dedi.

28.08.2011
. Sarı-Lacivertli Yönetim, başta Şampiyonlar Ligi'nden men edilmenin yanısıra, başkanvekili Nihat Özdemir'in görevi bırakma isteği ve son günlerde TFF ile yaşanan gelişmeleri genel kurulda değerlendirecek. Olağanüstü kongrede seçim maddesi bulunmayacak, ancak üyelerden genel tavırla ilgili görüş ve yetki istenecek.

29.08.2011
. Şampiyonlar Ligi'nden men edilen Fenerbahçe hakkını ünlü avukat Jean Louis Dupont'la CAS'ta arayacak.

. Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Andre Santos'un 7 milyon euro karşılığında Arsenal ile anlaştı.

01.09.2011
. Sadri Şener ve Yıldırım Demirören'in başını çektiği başkanlar, 'Şikeye karışanlar cezaları neyse çeksinler. Ancak kulüpler bu işin dışında tutulsun, küme düşürülmesin' teklifinde bulunacaklar.

02.09.2011
. Ali Koç, F.Bahçeliler'in merak ettiği 'Neden futbolcu satıyorsunuz?' sorusuna cevap verdi: Bu satışlar sadece stratejimizin bir parçası. Yapılan operasyon geçiş süreciyle ilgili. Bu sezon doğru ekonomik uygulamalar yapmalıyız. Yoksa geleceğimizi kaybederiz.

. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın TFF ve Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüplerin yöneticileriyle İstanbul'da yaptığı toplantıda kulüpler, 5 ay önce çıkması için çalışıp didindikleri Şiddet Yasası'nın ertelenmesini veya değiştirilmesini istedi. Bakan da talebe sıcak.

03.09.2011
. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi kararını CAS'a taşıdı ve 45 milyon euro tazminat talep etti.

05.09.2011
. Ahmet Çakar'dan iddia: Galatasaray'ın milat dediği Manchester United maçını bir de Sami Çölgeçen, Kurt Röthlisberger ve Adnan Polat'a sorun.

. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için CAS'a yaptığı başvurunun kabul edildiğini bildirdi.

06.09.2011
. Galatasaray, spor yorumcusu Ahmet Çakar'a yaptığı açıklamalar nedeniyle 1 milyon TL'lik tazminat davası açtı. Çakar: İstediğim oldu, mahkemeye beklerim.

. UEFA Başkanı Platini 'Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne neden alınmadığını siz gerçekten bilmiyor musunuz? Soruşturma devam ediyor. Bittiğinde herkes, her şeyi tüm ayrıntılarıyla öğrenecek' dedi.

. Fenerbahçe, Mamadou Niang'ı sattığını borsaya bildirirken, sarı lacivertlilerin yeni golcüsü Henri Bienvenue de İstanbul'a geldi.

. Nihat Özdemir, Fenerbahçe Kulübü'nde yaptığı görüşmelerden sonra istifa ettiği Başkanvekiliği görevine olarak geri döndü.

07.09.2011
. Kulüpler Birliği, Ankara'da toplanarak sporda şiddet yasasındaki 55. maddedeki bazı bölümlerin değişmesini istedi. Beşiktaş Başkanı Demirören CHP ziyareti sırasında 'Fenerbahçe'nin problemi Türk futbolu ve 18 kulübün problemidir' dedi.

08.09.2011
. PFDK, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç'a sportmenliğe aykırı açıklamada bulunmasından dolayı takdiren 21 gün hak mahrumiyeti ve 15 bin lira para cezası verdi.

09.09.2011
. Şike soruşturmasında eski Karabük Başkanı Ferudun Tankut, Fenerbahçeli yönetici Semih Özsoy, Nedim Karakaş ve futbolcu Koray Avcı ifade verdi. Özsoy'un Fenerbahçe Ülker-Galatasaray Cafe Crown basketbol finalinde hakemlere etki ettiği gerekçesiyle ifadesi alındı.

. Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar yarın başlayacak Spor Toto Süper Lig öncesi; "Yaşanan bu tablo yüzünden başında bulunduğum kurum adına Türk halkından özür diliyorum. Federasyonun böyle bir operasyonu yapabilecek en ufak bir donanımı yoktur. Nisan'dan önceki eylemler suç bile teşkil etmemektedir. Bu pisliğin, bu kirliliğin arkasında asla durmayacağız. Pisliğin ülke futbolundan temizlenmesi adına var gücümüzle çalışacağız. Yeni çıkan yasa ve yaptırımların sonuna kadar arkasında durmaya kararlıyız." dedi.

. Uluslararası Futbol Tahkim Mahkemesi CAS, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde tedbirin kaldırılması için yaptığı başvuruyu reddetti.

13.09.2011
. Mahkemeden aralarında Aziz Yıldırım, Serdar Adalı gibi isimlerin de bulunduğu bulunduğu 31 kişiye tahliye reddi cevabı geldi.

14.09.2011
. Yönetimdeki 100 gününün icraatlarını Galatasaray'ın Eylül Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda üyelere aktaran Ünal Aysal, “İş akışımızın ve dolayısıyla planlarımızın radikal biçimde değişmesine neden olan, medyada şike soruşturması olarak adlandırılan bu olaylar, birkaç yönetici, sporcu ve birkaç futbol kulübümüzün (Suçlu mu, suçsuz mu?) sorularına cevap aramanın çok ötesinde ele alınması ve ilgilenilmesi gereken fevkalade önemli, hassas bir konudur. Cesaretle başlatılan bu sürecin doğru, adil ve uygar bir biçimde sonuçlandırılmasının destekçisi ve savunucusu olduk ve olmaya devam edeceğiz.” dedi. Yaşanan süreçte “Galatasaray'ı dışlamayı bile göze alan” Kulüpler Birliği Vakfı tarafından, Şiddet Yasası'nda yapılması gerekli değişiklikleri hazırlamakla görevlendirildiklerini aktaran Aysal, şöyle konuştu: “Hukukçularımızı görevlendirerek bu konuda caydırıcılığından taviz vermeden, realist, insanca ve orantılı bir suç-ceza yaklaşımını benimseyen, alınacak kararlarda UEFA işbirliğini şart koşan değişiklik önerilerimizle birlikte dün bir sunum yaptık."

17.09.2011
. TFF Yönetim Kurulu, aldığı yeni kararla Türk futbolunda seyircisiz maç dönemini sona erdirdi. Bugünden itibaren, kuralları ihlal ederek seyircisiz maç oynama cezası alan takımların karşılaşmalarını, kadın izleyiciler ile yanlarında anneleri olmak şartıyla 12 yaş ve altı çocuklar ücretsiz olarak izleyebilecek.

18.09.2011
. Aykut Kocaman: "Lig başlamadan önce karar verilmeliydi. Boynumuzda iple dolaşıyoruz."

20.09.2011
. Trabzonspor yöneticisi Tuncay Bekiroğlu, Milano'daki maç öncesi telefonla başarı dileyen Ali Koç başta olmak üzere diğer F.Bahçeli yöneticileri, Avni Aker'deki Devler Ligi maçına davet etti.

. Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 takımın oluşturduğu Kulüpler Birliği Başkanlığı'na Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, oybirliği ile seçildi.

23.09.2011
. Sarı lacivertli kulübün haysiyet divanı, kulübün üyeleri olan TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, şike soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın kulüp üyeliğinden atılmaları için yapılan başvuruyu görüştü.

26.09.2011
. Aziz Yıldırım, UEFA Başkanı Michel Platini'yi, Fenerbahçe Spor Kulübü'nü yaptığı açıklamalarla suçlu ilan ettiği gerekçesiyle dava etti.

27.09.2011
. Kulüpler Birliği'ne uyarıda bulunan Bakan Kılıç, "Çalışmalarını 'şikeye af' gibi idrak edilebilecek çerçevenin dışına taşıması gerektiği kanaatindeyim. Kamuoyunu bilgilendirmeden ve spor kamuoyunu yanlarına almadan yapacakları her türlü düzenlemeye reaksiyon olacaktır. Oluşabilecek bu reaksiyon da sahaya, hakem ve federasyon kararlarına yönelik güveni sarsacak nitelikte olabilecektir" diye konuştu.

30.09.2011
. UEFA Başkanı Michel Platini'nin, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın hakkında suç duyurusunda bulunması ile ilgili gelişmeden büyük rahatsızlık duyduğu öğrenildi.

01.10.2011
. UEFA Başkanı Platini'nin CAS'a dava açtığı gerekçesiyle Fenerbahçe'nin görüşme talebini reddettiği öne sürüldü.

11.10.2011
. Şike soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Berk, davayla ilgili iddianameyi hemen hemen hazırladığını, 20 gün içinde de mahkemeye sunacağını söyledi.

15.10.2011
. Şike soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Berk'in, geçen hafta istettiği Futbol Federasyonu Etik Kurulu'nun raporunu incelemeye aldığı öğrenildi.

18.10.2011
. Şikede ilk dava. Şike soruşturması kapsamında biri polis, diğeri taksi şoförü iki kişi hakkında 'gizliliği ihlal' suçundan dava açıldı

21.10.2011
. Şike soruşturmasında son dönemece girildi. İddianamenin açıklamasına günler kala Etik Kurulunu'nun raporundan sızan bilgilere göre 3 takım küme düşebilir. Fenerbahçe, Mersin ve Sivas’la birlikte küme düşecek. Kurulun Beşiktaş ve Trabzon’un lige eksi puanla başlatılmasını istediği bildirildi. Böylelikle Fenerbahçe'nin elinden alınacak şampiyonluk, kupanın ısrarla kendisinin hakkı olduğunu iddia eden Trabzon'a da değil lig üçüncüsü Bursaspor'a verilecek.

22.10.2011
. Futbolda şike soruşturmasını yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in, geçen günlerde MİT İstanbul Bölge Başkanı İsmail Nişancı’ya şike soruşturması sırasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı uyarıp uyarmadığını sorduğu öğrenildi.

. Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu toplantısında Yüksel Günay konuştu: Federasyona da çatmayalım. Onlar da görev yapıyorlar.

27.10.2011
. Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener Olağan Divan Genel Kurulu'nda, 'Şike operasyonu ile ilgili detayları bilmemize rağmen konuşamıyoruz. Federasyon iddianameden sonra yıl sonunda karar vereceğim diyor. Ama benim kişisel görüşüm UEFA ertesi gün TFF'yi karar vermek zorunda bırakır. Ondan sonra da karma karışık bir lig olur' açıklamasında bulundu.

01.11.2011
. İddialara göre şike iddianamesi hazır ama açıklanması için milli maçların oynanması bekleniyor. Bu da ister istemez 'milli dava' mı 'insan hakkı' mı sorusunu akla getiriyor.

. Nihat Özdemir: Aziz başkanım'a dua edeceğim. Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir eşi ile birlikte bugün hac görevini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gitti.

10.11.2011
. Niang'dan şike açıklaması. Şike iddialarının tüm Fenerbahçelilere zor günler yaşattığını anlatan Niang, “Fransa’da bile arkadaşlarım benimle dalga geçti. Şike sayesinde şampiyon olduğumuzu söyleyip, beni kızdırdılar. Ama ben herkese tek tek anlattım. ‘Maçlarımızın hepsini hak ederek kazandık’ dedim.

15.11.2011
. Futbolda şike soruşturması kapsamında Sivas Valisi Ali Kolat ile Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, 'tanık' sıfatıyla ifade verdi.

16.11.2011
. Kulüp kasasından Ekşioğlu’na verilen 2 milyon TL’nin menajer Kıratlı aracılığıyla rakiplere gönderildiği iddia edildi. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, şike soruşturması kapsamında Fenerbahçe Kulübü’nün mali hesaplarında yaptığı incelemeyi tamamladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen raporda, sarı lacivertli kulübün oynadığı 3 maçtan önce rakip takımlara yaklaşık 800 bin TL para aktarımı yapıldığı belirtildi.

19.11.2011
. Şike soruşturması kapsamında Futbol Federasyonu'nun İstinye'deki binasında arama yapıldı. TFF 2. Başkanı Göksel Gümüşdağ İstanbul Emniyeti'nde ifade verdi bir gün sonra adliyeye sevkedildikten sonra serbest bırakıldı.

21.11.2011
. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, "Psikolojimizi bozdular" diyen Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'a yanıt verdi. Aydınlar, "Sadece Fenerbahçeliler gergin" dedi.

22.11.2011
. Cezaevindeki Mecnun Odyakmaz, Serhat Ulueren’e çarpıcı açıklamalarda bulundu: Aziz Yıldırım ve birkaç kişi bize haber gönderip, maçı vermemizi istedi. Ancak telefonlarına çıkmadım. Ortada ne para var ne de çanta.

. Fenerbahçe Spor Kulübü Kanaltürk'te yayınlanan Telegol Programı ile bazı gazetelerde yayımlanan haberlerle ilgili tepki gösterdi.

. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan TFF Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ'ın İbrahim Akın transferiyle ilgili teklifin Beşiktaş-İBB kupa maçından önce değil, sonra geldiğini söylediği öğrenildi. Bu şekildeki ifade Adalı ve Havutçu'nun anlattıklarıyla çelişiyor.

. Partilerin ortaklaşa verdiği, sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesiyle ilgili yasada cezaların düşürülmesine ilişkin teklif Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçti.

23.11.2011
. Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Türk futbolunun içerisinde bulunduğu durumdan çıkması ve istikbali adına, makro plan ve uygulamalar yapılması için uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasına karar verildi. Bu sezon oynanacak play-off maçlarının gelirinin ne olacağı bilinmiyor. Öncelikle bu maçlardan bir para alınıp alınmayacağı da belirsiz. Normal sezon sonunda play-off dışında kalacak takımlar gelir kaybı yaşayıp yaşamayacaklarını, play-off oynayacak kulüpler de bunun için bir para alıp alamayacaklarını öğrenmek istiyorlar.

25.11.2011
. Aziz Yıldırım: "Mayıs'ta adayım." Şike cezalarına indirim getiren yasa dün Meclis'ten geçti. Yasayla birlikte kulüp başkan ve üyelerinin beraat etmeleri halinde görevlerine devam etmelerinin önü açıldı.

. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da yapılan değişikliğin Meclis'te kabul edilmesinden sonra aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu şüphelilerin tahliye talepleriyle ilgili soruşturma savcısı "ret" yönünde görüş bildirdi.

26.11.2011
. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım: "40 bin seyirci önünde mahkeme kursunlar. Savcılar belgelere dayanarak istediğini sorsun. Televizyonlar da canlı yayınlasın. Bütün Türkiye'nin önünde her şeyi teker teker anlatmaya varım."

28.11.2011
. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'futbolda şike soruşturması' kapsamında tutuklanan menajer Abdullah Başak'ın kardeşi Ruken Başak'a ait olduğu belirtilen Mini Copper mahkeme kararıyla iade edildi. El konulan Mini Copper’un şike parası ile alındığı ileri sürülmüştü. Söz konusu aracın şike soruşturması kapsamında tutuklanan Korcan Çelikay’a ait olduğu iddiası gündeme gelmişti.

29.11.2011
. Ahmet Çakar, Fenerbahçe'den Şampiyonlar Ligi'nin men edilmesinin ardında Galatasaraylı olan Futbol Federasyonu Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı'nın bulunduğunu ileri sürdü.

. Fenerbahçe Yönetimi basın toplantısı düzenleyerek kendilerini Şampiyonlar Ligi'nden men eden kararın altında Lütfi Arıboğan ve İlhan Helvacı'nın yanlış yönlendirmeleri olduğunu iddia etti.

30.11.2011
. TFF, düzenlediği basın toplantısında Fenerbahçe Kulübü'nün dün yaptığı basın toplantısındaki iddialarına yanıt verdi: "Fenerbahçe Kulübü, dün yaşananlar hakkında tüm detaylara hakim olmadan, dolayısıyla yanlış ve haksız bir açıklama yapmıştır. Dün Sayın Ali Koç, sadece Cornu'nun savunmasına istinaden açıklama yapmış, 'eğer bu bilgiler yanlışsa özür dileriz' demiştir. Kendilerinden bu özrü bekliyoruz."

. Cumhurbaşkanı Gül, değişiklikle meclisten geçen şike yasasıyla ilgili, 'Bu yasayla ilgili rahatsızlığım var, incelenmesi lazım' diye konuştu.

01.12.2011
. Kulüpler Birliği Vakfı, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa'da yapılması düşünülen değişikliklerin bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

02.12.2011
. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis'te değiştirilerek kabul edilen ve şike suçlarını azaltan kanunu veto etti.

. Şike iddianamesi hazır. İddianame yaklaşık 400 sayfadan oluşuyor. 93 sanıklı şike iddianamesinde Aziz Yıldırım ve Olgun Peker örgüt liderliği ile suçlanıyor.

03.12.2011
. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, Türkiye'nin gündemini sarsan "Futbolda Şike Soruşturması" ile ilgili iddianemeyi tamamladı. Futbolda şike iddianamesi, başsavcılığa sunuldu. İddianame 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 8 takım ve 14 futbolcuya şike suçlaması yapılan 400 sayfalık dosyada 93 şüpheli, 31 tutuklu, 4 tanık, 3 gizli tanık ve 2 şikayetçi var.

04.12.2011
. Aziz Yıldırım'la cezaevinde görüşen avukatı Faik Işık, Yıldırım'ın iddianameye güldüğünü ve 'Tüm Türkiye bu komediyi seyretsin' dediğini belirtti.

05.12.2011
. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, dün akşam telefonla bağlandığı Kanaltürk'te çarpıcı açıklamalar yaptı. Aydınlar, Şampiyonlar Ligi'ne gitmeme kararını önce Nihat Özdemir ve Ali Koç'un aldığını söyledi.

. Fenerbahçe Kulübü, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın, "Fenerbahçe yöneticilerinin Şampiyonlar Ligi'ne gitmeme kararını kabul ettiği" yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

. Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu veto etmesinin doğru bir hareket olarak değerlendirdiğini söyledi.

. AK Parti milletvekili Mustafa Elitaş, 'şike yasası' olarak bilinen düzenlemenin Cumhurbaşkanı Gül tarafından veto edilmesi ile ilgili olarak, "Gül'ün gerekçesine saygılıyız ama Meclis'in iradesi öne çıkar" dedi. AK partili Tayyar'dan karşı açıklama geldi: Tekrar gelmesine izin vermeyiz.

. Ahmet Çakar ve Rasim Ozan Kütühyalı, Rıdvan Dilmen'in 'Futbolda Şike Yasası'nın veto edilmesinin ardından yaptığı açıklamaları sert şekilde eleştirdi: Kıvırıyor, eyyam yapıyor. Biz onu inletiriz.

. Şike ve şiddet yasasının ilgili maddesine göre, stada alınması yasak olan kişilerin maç süresince karakollarda alıkonulması gereki

MOBİL'DE KükreyenAslan

En güncel galatasaray haberleri, son dakika
gelişmeleri ve en iyi spor yazarları QR Kod
okuyucu ile hemen cebinde!

kukreyenaslan.com
SENDE YORUM YAZ !

CAPTCHA security code
YORUM YAP
ÖNE ÇIKARILAN HABERLER
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 11 8 2 1 17 26
2 Medipol Başakşehir 11 7 2 2 5 23
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 11 5 4 2 4 19
5 Demir Grup Sivasspor 11 6 1 4 2 19
6 Akhisar Bld. Genç. 12 5 3 4 -1 18
7 Bursaspor 11 5 2 4 7 17
8 Fenerbahçe 11 4 5 2 5 17
9 Göztepe 11 5 2 4 1 17
10 Aytemiz Alanyaspor 11 4 2 5 2 14
11 Yeni Malatyaspor 11 4 2 5 -3 14
12 Trabzonspor 11 3 4 4 -4 13
13 Kasımpaşa 11 3 3 5 -3 12
14 Antalyaspor 11 3 3 5 -7 12
15 Atiker Konyaspor 11 3 1 7 -4 10
16 Karabükspor 11 2 2 7 -7 8
17 Osmanlıspor FK 11 2 2 7 -8 8
18 Gençlerbirliği 11 2 2 7 -13 8
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
GAZETE MANŞETLERİ
GAZETE MANŞETLERİ
Sizce milli takımı bırakan Fatih Terim, Galatasaray'ın başına geçmeli mi?