14 Ocak 2012, 12:34

LEFTER’ İN ARDINDAN

Örnek sporcu, efsane futbolcu Lefter’ i kaybettiğimizi öğrendim dün. Fevkalade üzüldüm, Yaşım itibariyle Türk Futbolunun efsanelerini sahada izleme şansını buldum. Sonraları pek çok önemli futbolcumuzu da izledim ama onların yerini tutan olmadı. Eskilerden aldığımız zevki asla hiçbirinden alamadık. En son Turgay’ ın jübilesinde izledim kendisini. Ne muhteşem bir şov yapmıştı Şöhretler Karmasında. Kimler yoktu o maçta. Rusya’ dan Yaşin ve Metrevelli, Romanya’ dan da galiba Nunweiller, Beşiktaş’ tan Yusuf ile Sanlı, Göztepe’ den kaleci Ali ve santrafor Fevzi. Fener’ den de tek hatırlayabildiğim Lefter. O Lefter 1965 veya 1966 da futbolu bırakmıştı. Turgay’ ın jübilesi 1968 de idi. İnanın tam bir fenomendi. Genç Yusuf ve Sanlı’ nın yanına gidip, onları iterek topu alıyor ve şov, slalom başlıyordu. Gerçi takım için veya kazanmak için değil, sadece kendi için oynuyordu o gün. Ama puan maçı olmaması, keyif maçı olması Lefter’ in fantezilerini büyük bir keyifle izlettirdi bizlere. Yasin de Galatasaray formasını ilk defa o maçta giydi.

Metin ve Can ağabeylerimle sıkça beraberliklerim olmuştur. Bu haneye şeref de verdiler. Ama Lefter’ i ancak ve sadece izleyebildim. Hatırlayabildiğim kadar Trieste de İtalyanlara 40 metreden attığı gol, Mısırlılara Kahire’ de attığı 4 gol, meşhur Puskaş’ lı Macar takımına Mithatpaşa’ da attığı 2 gol, yine Mithatpaşa’ da (İnönü Stadına eskiden Mithatpaşa denirdi) bir Ağustos akşamı Espanyol’a 30 metreden frikikten attığı gol…. Bizim maçlarda attıklarını yazmak içimden pek gelmiyor. Unutamasam da onları hep unutmak istemişimdir.

Bir de dün Abdullah Kığılı Lefter’ in hayatında sadece bir penaltı kaçırdığını söyledi. Bir Kasımpaşa maçında top direkten dönmüş. Bir de Vefa maçında, çamurlu bir sahada Özcan’ dan dönen bir penaltısı vardır ki, o penaltı ertesi sezon Özcan’ ın Fener’ e transferine vesile olmuştur.

Lefter’ den bahsedip de Atina’ daki Milli maçta attığı iki golü yazmamak olmaz. Ben o zamana yetişemedim. Sulhi Garan’ ın 1948 senesinde Türkspor dergisine tefrika halinde yazdığı “Atina Seyahatinden Notlar” ından okudum. Binlerce kişi stad kapısında Türk kafilesini uğurlamış. Otobüste Dağ Başını Duman Almış’ ı bütün güçleriye söyleyerek ayrılmışlar stattan. Neler yaşamışlar, neler yaşatmışlar bizlere.

Bu efsanelerin bazılarının futboldan da kazandıkları iki kuruş, üç para. Başka türlü bir top oynarlardı o çamurlu pis sahalarda. Hırslarını da hiçbir şey engelleyemezdi. Ne onları durdurmak üzere başlarına musallat edilen müdafiler, ne çamur, ne öyle sahalarda kontrolü neredeyse imkansız bomba ağırlığına erişmiş top, ne de başka bir şey…

Nurda yatsın. Çok hoş anılar yaşattı bizlere. Allah geride kalan birkaç efsanemize de uzun ve afiyetli ömürler versin. Rıdvan Lefter’ i izleyemediğini söyledi. Ben pek çok defa izledim. Çok şanslı ve bu sebepten de çok mutluyum.

Sevgilerle


Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekmektedir.
Üye değilseniz hemen olun!